Як комікси допомагають нам боротися зі стресом
Комікс-культура з великим запізненням увійшла до нашого життя. Ще на початку двотисячних, надивившись фільмів, де улюблені герої фанатіли від коміксів, збирали колекції й обмінювалися фігурками персонажів, ми йшли до бібліотеки й бачили там… звичайні книжки. І тільки. Лише зрідка з’являлися російські переклади тоненьких «Качиних історій», які проковтувалися швидше, ніж їх доносили до бібліотечної стійки.
А потім стався великий бум кіновсесвіту Марвел. Звичайно, видавці не могли не помітити підвищеної уваги до теми коміксів, і вже після перших обережних кроків відчули, що цей ґрунт ой який міцний і готовий давати постійний книжковий врожай. Тепер ми маємо як купу перекладених історій про Бетмена, Диво-жінку, Пісочного чоловіка, так і власні гідні приклади графічних романів («Хроніки Аптауна», «Воля», «Серед овець» тощо).
За таких умов цілком доречно запитати себе: а за що ж ми все-таки найбільше любимо комікси? Чого вони вчать і що для нас означають?
Надзвичайно важливий елемент — це втеча від реальності. Ніде правди діти, ми постійно перебуваємо в стані стресу. Сучасний ритм життя немилосердний для непідготовлених людей навіть не під час війни: постійне перебування на зв’язку, тиск щодо збереження іміджу, роботи, образу життя, стрімкий розвиток усіх галузей, аби встигати за яким, доводиться постійно навчатися. Усе прискорюється. А тут іще й прокляті тварюки намагаються захопити твою країну.
Які ж ми маємо механізми звільнення від стресу? Прогулянки, алкоголь, заспокійливий контент і ескапізм, тобто якраз втеча від жорстокої реальності до вигаданих світів. Це уявний безпечний простір, така собі суперменова Фортеця Самотності, марсіанський замок Доктора Мангеттена, якщо хочете. І це допомагає не лише емоційно відпочити, а й свіжим оком поглянути на обставини з іншого боку.
Що цікаво, самі комікси при цьому можуть бути як серйозними й такими, що потребують глибокого осмислення, так і неймовірно абсурдними. Ось ми розмірковуємо над трагедією Голокосту із «Маусом», а тут уже сміємося з фантастичності ситуації, коли Людина-павук і Людина-факел виходять у відкритий космос, аби боротися з армією робо-зомбі-восьминогів! І ми розуміємо, що в реальності цього ніколи не відбудеться, це навіть звучить як божевілля, але ж це весело, правда?
Комікси — неймовірно широка культура, в якій кожен знайде щось для себе. Це історії, що тривають багато десятиліть, радуючи все більше поколінь читачів, для яких Людина-павук так само залишається моральним авторитетом, а Бетмен — взірцем «добра з кулаками». Тож якщо ви досі сумніваєтеся, читати графічні романи чи ні, облиште ці роздуми. Просто спробуйте, і відкриєте новий чудесний світ. Приємного читання!