01.12.2020
Як екранізація «Ферзевого гамбіту» Тевіса Уолтера стала блокбастером

В кінці минулого місяця на Netflix випустили 7-серійний серіал «Хід королеви», екранізацію роману американського письменника Тевіса Уолтера «Ферзевий гамбіт» ( «The Queen's Gambit»), написаного в 1983 році. З того часу драматичний міні-серіал встановив новий рекорд на стрімінговом сервісі: за чотири тижні після прем'єри його переглянули 62 мільйони передплатників Netflix. Чим же викликаний такий успіх екранізації про юну шахістці?

 

Сумний і красивий серіал про юну і геніальну шахістку, яка принесла в жертву молодість і здоров'я своїй головній пристрасті - шахам, якими вона захопилася ще в притулку для сиріт, зняв Скотт Френк за сценарієм Аллана Скотта. До нього двічі намагалися екранізувати книгу, але в перший раз проект закрився через відсутність фінансування, а коли його екранізацією зайнявся Хіт Леджер, то роботи припинилися після його загибелі.

 

Маленька дівчинка після смерті матері потрапляє до притулку, де пригнічених або напружених сиріт-вихованців щосили напихають транквілізаторами, оскільки шкода ліків на той момент ще не був доведена. Юна героїня не має власної дошки для шахів і вчиться назвам і ходам фігур в підвалі завгоспа, завзятого шахіста, але варто їй прийняти чарівну біло-блакитну капсулу, як на стелі спальні вона з легкістю розігрує шахові партії.

 

Пізніше гарненьку і тиху дівчинку все-таки удочеряє подружжя, однак вона не цікавиться нічим крім шахів і живе лише від турніру до турніру, продовжуючи розігрувати шахові партії на стелі власної спальні після прийому таблеток.

Тим часом кар'єра юної шахістки йде в гору - спочатку вона перетворюється на місцеву знаменитість, потім стає американської сенсацією, її починають впізнавати на вулицях, з нею прагнуть зіграти найталановитіші шахісти. Але її головною мрією (і головним страхом) стає гра з самим непереможним суперником у світі - кращим радянським шахістом.

 

Цікаво, що хоча історія геніальної шахістки рясніє історичними деталями і відсилання до реальних подій і людям, сама історія була повністю вигадана. Автор і сам захоплювався шахами, надихнувся біографією реально існуючого екстравагантного шахіста-вундеркінда Роберта Джеймса «Боббі» Фішера. У книзі безліч описів шахових партій, професійних тонкощів і особливостей проведення турнірів. Причому творців серіалу консультували шаховий тренер Брюс Пандольфіні і чемпіон світу Гаррі Каспаров.

 

Сумна історія нещасної дитини і розповідь про ціну геніальності, несуть в собі і феміністський висловлювання, оскільки юна дівчина просто вривається в привілейоване суспільство чоловіків-шахістів, доводячи, що жінки можуть досягати успіхів не тільки на кухні.

 

Окремих слів заслуговує актриса, яка зіграла головну героїню - британо-аргентинська актриса і модель Аня Тейлор-Джой. Вона не тільки перейнялася романом, але і взяла активну участь в розробці свого персонажа, особисто вибираючи її одяг і зачіски.