09.10.2023

Три фентезі трилогії, які жахають і дивують

Коли в середині минулого століття світ побачив трилогію «Володар Перснів», серед схвальних відгуків були й такі, які зараз здаватимуться смішними. Відомий літературний критик Вілсон назвав романи «підлітковим сміттям», а письменник і критик Тойнбі вже через шість років заявив, що «сьогодні ці книги милосердно відійшли в забуття». З екранізацій, перевидань і популярності в масовій культурі ми це «забуття» бачимо й сьогодні, а великі фентезі трилогії так само тішать читачів усього світу. Про три таких серії ми й поговоримо сьогодні.

У класичному фентезі світ поділено на зло і добро, а вчинки персонажів на хороші й погані. Та тільки не в трилогії «Перший закон» Джо Аберкромбі. Це похмуре фентезі, герої якого переважно керуються не моральними принципами, а бажанням вижити. Ці персонажі можуть чинити жахливо, але викликати співчуття, бо читача більше хвилює їхня подальша доля, а не вчинки. І навіть якщо вони намагаються стати кращими людьми, обставини жорстокого світу не дозволяють їм цього.

Аберкромбі створює унікальних персонажів, кожен з яких впізнається не лише за характером, а й за власною говіркою, що додає історії глибини й витонченості. Це серія, яку ви точно прочитаєте від початку до кінця, бо вона не стільки про магію, скільки про психологію людей у надзвичайних обставинах.

Якщо вам цікаві історії з купою сюжетних ліній і неоднозначних справді «живих» персонажів, боротьбою релігій і суперництвом за владу, чудово продуманим світом, який не лякає, а вабить, трилогія Ірини Грабовської «Замок із кришталю» саме для вас! А, ми не згадали? Це ж українська письменниця, тож ви ще й легко зможете зустріти її на презентаціях, підписати книжки й розпитати про улюблених героїв. До того ж, ця історія виникає буквально на наших очах — адже зараз авторка працює над заключною частиною трилогії.

Зануритися у всесвіт Ірини Грабовської — це потрапити до виру чудернацьких традицій, дивовижних технологій і близьких неідеальних героїв зі звичайними людськими проблемами в химерному фентезійному сетингу. А ще це міцний літературний копняк усім неукам, які вважають, що жанрова українська література завмерла в минулому році.

Якщо ж вам подобаються фентезійні романи, засновані на традиціях та історії Сходу, годі й шукати щось краще за «Макову війну» Ребекки Кван! Тут китайсько-американська авторка не даватиме нам жодних простих відповідей, дозволяючи співчувати героїні й переживати травмуючий досвід разом з нею.

Кван занурює нас у яскраві й жорстокі описи похмуро справжньої історії, в якій складно одразу зрозуміти, хто тут є позитивними героями й чи є вони тут взагалі. Та це й не дивно: адже основою цієї історії стали реальні події, які називають Опіумними війнами між Великою Британією і Китаєм, а також японсько-китайська війна. Звичайно, не обов’язково шукати всі паралелі під час читання — це лише ще один рівень розуміння історії, на який ви можете ступити, якщо стане сміливості.