21.05.2021
На Зміївщині створюється перший в Україні "Музей паперу"

     Фактично він вже працює з 2018 року у адміністративному приміщенні Зміївської паперової фабрики. Але в перспективі на нього очікує велике оновлення. Це стало можливим завдяки виграному гранту в рамках програми розвитку регіональних закладів культури та мистецтв і при підтримці Українського культурного фонду. 18 травня у Всесвітній день музеїв, Михайло Саяний презентував нову концепцію "Музею паперу".

 

З 2018 року в адміністративному приміщенні Зміївської паперової фабрики працює "Музей паперу". Для експонатів - які представляють минуле і сучасне підприємства, вивільнили дві окремі кімнати. У центрі зали стоїть верстат, на якому виготовлявся папір на початку 20 століття. Окремо - сейф засновників фабрики - братів Монакових. Архівні фотокарточки,папір, унікальна цегла і плитка, вимірювальні інструменти. Щось зберігалося на підприємстві, частину - принесли колишні працівники і місцеві жителі.

 

Юрій Калиниченко, директор ТОВ "Зміївська паперова фабрика":

-« Года три назад мы производили демонтаж варочного котла, которому порядка ста лет. Он практически у истоков самой фабрики стоял. И тогда у нас возникла идея сохранить старое оборудование, как историческую ценность. Посоветовались с коллективом, у многих из работников фабрики и ветеранов труда нашлись интересные вещи, связанные с историей нашего предприятия. Мы это всё начали собирать. Для так называемых артефактов выделили отдельную комнату, которую со временем заполнили и нам понадобилось ещё свободное место. И вот тогда мы окончательно приняли решение создать музей.»

 

 При підтримці Українського культурного фонду в рамках програми розвитку регіональних закладів культури та мистецтв у цьому році був виграний грант, завдяки якому у музеї планують створити нову експозицію "Паперовий шлях Змієва". 18 травня, саме у всесвітній день музеїв, автор концепції Михайло Саяний презентував її працівникам фабрики і місцевим жителям. Музей планують зробити сучасним. Його експозиція розповідатиме про створення паперу у світі, про історію самої Зміївської паперової фабрики, про братів Монакових, працівників фабрики і її сімейні династії.

Михайло Саяний, директор Зміївського краєзнавчого музею:

 - «Зміївська паперова фабрика - одна із найстаріших паперових фабрик України. Тому виникло бажання створити музей, якому б не було рівних. Адже це допоки єдиний в нашій країні музей паперу. Ми виграли грант у цьому році і тому у нас з'явилася можливість створити тут дійсно сучасний, європейський музей, який би був родзинкою Харківщини.»

 

Окрема зала розповідатиме про сьогодення підприємства. Наразі фабрика виготовляє не лише папір, але й опанувала технологію переробки тетрапаку із якого роблять каналізаційні люки та тротуарну плитку.

 

СНХ, Ганна Синиця, ветеран праці Зміївської паперової фабрики:

 - «Я працювала на фабриці із 70 року до пенсії (десь більше 30 років). Впевнена, що історія паперової фабрики буде цікавою для відвідувачів. І сьогодні я була приємно здивованою новими направленнями підприємства. Фактично із сміття - тут створюють такі речі.»

Наразі для відвідувачів музею розробляється екскурсійний маршрут на підприємство і можливість долучитися до процесу створення паперу.

 

Юрій Калиниченко, директор ТОВ "Зміївська паперова фабрика":

-« У наших партнёров было ручное производство бумаги. Мы договорились с ними забрать это оборудование к себе. Сейчас готовим ещё одно помещение для его установки, чтобы люди, которые приезжали на экскурсии, полностью окунулись в процесс изготовления бумаги.»

Цього дня музей поповнився новими експонатами. Зінаїда Сабайтіс подарувала зображення Василя Монакова. Його подарували її діду, який у довоєнні часи працював на фабриці.

 

Зінаїда Сабайтіс, мешканка мікрорайону паперової фабрики:

-«Будинок мого діда був повністю знищений німцями. Але портрет Монакова уцілів. Моя мама знайшла його серед руїн, так до цього часу він зберігався у мене.»

Ніна Гаврилюк передала до музею архівні фотокарточки, які увійдуть до нової експозиції. Роботи тут планують розпочати у червні і завершити наприкінці літа. Також у перспективі "Музей паперу" стане філією Зміївського краєзнавчого музею. 

-5%
Семь весёлых гномов. Дни недели
28 грн
26.60 грн
Дозвіл на зраду
175 грн
-20%
Мегалічба. Тварини
180 грн
144 грн
-15%
Об'ємні аплікації. Диносвіт
50 грн
42.50 грн
-20%
Животные мира
490 грн
392 грн
new
До слова
230 грн