26.03.2024

Андрій Бачинський: «Не вважаю, що письменник має якісь завдання чи місію, і ніколи не задумуюся над цим під час написання своїх творів»


Андрій Бачинський – український письменник, автор популярних пригодницьких книжок «Детективи з Артеку», «Ватага веселих волоцюг», «З Ейнштейном у рюкзаку» та «140 децибелів тиші». У 2022 книжка «Примари Чорної діброви» стала переможцем літературної премії «Книга року ВВС-2022» у номінації «Дитяча книга року ВВС». У 2023 році у Видавництві Старого Лева вийшла нова книга автора – «Вісім крафтових історій». Народився у Калуші.


Пане Андрію, розкажіть, будь ласка, як Ви зрозуміли, що прагнете стати письменником?

Я не прагнув стати письменником. Читати я любив з дитинства, але перші твори почав писати  лише на початку 2000-х, коли підростали мої діти, а сучасної української пригодницької дитячої літератури в книгарнях було вкрай мало. Тобто насамперед це були історії для моїх дітей, які пізніше перетворилися на повноцінні книжки. 


Скажіть, будь ласка, чим Вас захоплює літературна діяльність?

Можливістю зануритися в інший світ, на якийсь час повернутися в роки дитинства і юності, хай і уявно, але сповнити якісь дитячі мрії.


Що Ви найбільше цінуєте у дітях? Які риси характеру?

Щирість, безпосередність, відкритість, наївність, віру в чудеса.


Розкажіть, будь ласка, хто Вас найкраще підтримує у Вашій письменницькій роботі?

Діти. І власні, і читачі.


Одна з Ваших книг – "Неймовірні пригоди Остапа і Даринки". Яка була історія написання цієї книжки?

Це моя перша книжка, а Остап і Даринка — мої старші діти. Коли їм було 5-6 років, ми поїхали на екскурсію в Олеський замок біля Львова, але екскурсовод розповідала надто по-дорослому, і діти відверто нудилися. Щоб зацікавити їх, я почав на ходу вигадувати історію про принцесу, що жила в замку, і про те як вони удвох потрапили в минуле, познайомилися з принцесою і допомагали їй. Уже вдома увечері діти почали вимагати продовження історії, і так за кілька днів вона переросла в повноцінну повість, яку я записав, а за якийсь час надіслав на конкурс пригодницьких творів. Моя повість отримала перемогу в одній з номінацій конкурсу і незабаром вийшла друком. До речі, щойно “Видавництво Старого Лева” перевидало “Неймовірні пригоди Остапа і Даринки” в новій обкладинці і редакції. А десь у квітні у книгарні з’явиться і перевидання продовження пригод: “Канікули Остапа і Даринки”.


Яке Ваше найбільше бажання у житті?

Зараз це очевидно перемога у війні і закінчення жахливого кровопролиття та руйнації України. А все решта вже якось потому добажається.

bachinskiy_2.jpg

"Я люблю, щоб у книжках були динамічні цікаві пригоди, але щоб у ці пригоди були вписані якісь пізнавальні моменти"

Розкажіть, будь ласка, про які теми у своїх творах Ви любите писати?

Я люблю, щоб у книжках були динамічні цікаві пригоди, але щоб у ці пригоди були вписані якісь пізнавальні моменти. Щоб читач не лише відпочив, а ще й дізнався якусь корисну інформацію, зацікавився і захотів почитати ще щось на ту тематику.


На Вашу думку, які важливі життєві вміння розвивають у дітях Ваші книги?

Не знаю як щодо життєвих умінь, але сподіваюся, що спонукають їх до вивчення точних наук, історії, розвитку логіки. 


Які відгуки на свої твори Ви зазвичай отримуєте?

Важко відповісти, я спеціально не слідкую за відгуками.


Які Ваші основні завдання як письменника?

Не вважаю, що письменник має якісь завдання чи місію, і ніколи не задумуюся над цим під час написання своїх повістей. Хіба якщо йдеться про науково-популяризаторські твори, то ставлю собі завдання розповідати легко, доступно і цікаво.


Які книги вплинули свого часу на формування Вашого світогляду?

Не згадаю, які книги вплинули на мій світогляд, але добре пам’ятаю, які формували мої читацькі смаки і в майбутньому вплинули на стиль власного письма. Це оповідання Артура Конан Дойла про Шерлока Холмса, пригодницькі романи Жуля Верна, історико-авантюрні романи Олександра Дюма. Але не впевнений, що нинішнім дітям радив би цих авторів для першочергового читання. На щастя, зараз є величезний вибір чудової сучасної дитячої та підліткової літератури.



Інтервю’єри: Богдан Красавцев, Анна Слезіна