22.11.2023

11/22/63: 10 цікавих фактів про роман Кінга до 60-ліття вбивства Кеннеді

22 листопада 1963 року сталася жахлива подія, яка змінила хід історії: Джона Кеннеді було вбито. Можливо, в усій цій історії є лише один позитивний момент: багато років потому один письменник написав про це чудову книгу. Книгу про життя та смерть, любов і танці, учителя й президента. Книгу, яку можна порадити кожному, тому що вона про все.

До шістдесятої річниці трагедії поговоримо про роман Стівена Кінга «11/22/63» і пригадаємо десять цікавих фактів, пов’язаних із ним.

1.     Для точного відображення епохи 1950-1960-х Кінг провів безліч досліджень: вивчав старі газети і документи, переглядав рекламу та результати спортивних подій того часу, відвідав будинок, де жив убивця президента Лі Гарві Освальд. Завдяки цьому книга містить докладні історичні факти, аж до ціни на пиво, яке п’ють герої. «Я ніколи раніше не намагався написати нічого подібного. Спочатку це було справді дивно, наче розношувати нову пару черевиків», — зізнався письменник.

2.     Книга тісно пов’язана з іншими історіями всесвіту Кінга, зокрема з романом «Воно». В одному з епізодів герой книги Джейк Еппінг опиняється в місті Деррі й зустрічає там пітьму, пов’язану з присутністю Воно. Він навіть перетинається з кількома учасниками Клубу Невдах.

3.     Події роману пов’язані не лише з іншими книгами Кінга, а й із життям самого автора. Герої книги слухають WKIT-FM (100,3 МГц) — комерційну FM-радіостанцію, що обслуговує район Бангор у центральному Мені. Власником цієї радіостанції є власне Стівен Кінг.

А головний герой книги — шкільний учитель англійської, тож не складно здогадатися, що прототипом цього персонажа принаймні частково є сам автор.

4.     Стівен Кінг серйозно думав над продовженням цієї книги, але зрештою відкинув таку ідею. За планом у продовженні Джейк мав би знову увійти до кролячої нори, щоб зупинити лихих змінювачів часу. Звичайно, він знову зустрічав Сейді, тому що їхній зв’язок сильніший за час. Та зрештою письменник зрозумів, що ризик розчарувати шанувальників першої книги надто великий, до того ж, йому знову довелося б просиджувати місяці за дослідженням епохи. Тому Кінг вирішив, що історія завершена і продовження не буде.

5.     У «11/22/63» є великоднє яйце до «Назад у майбутнє». Якщо ви добре пам’ятаєте історію Марті Макфлая, пригадаєте й альманах спортивних подій, який Біфф Таннен використав для зміни майбутнього. Такий же альманах використовує для заробітку в минулому і Джейк Еппінг. Кінг прямо не згадує «Назад у майбутнє», але очевидно, звідки герой запозичив цю ідею.

6.     Спершу фінал книги був іншим: Джейк знаходив статтю за листопад 2011 року, з якої дізнавався, що Сейді виповнилося 80, вона мала чоловіка, від якого у неї п’ятеро дітей, одинадцять онуків і шість правнуків. Цю кінцівку Кінг змінив на пропозицію свого сина, письменника Джо Гілла.

7.     Роман надзвичайно добре зустріли і читачі, і критики. «Нью-Йорк таймс» назвала його одною з найкращих п’яти книг року, інші видання і значна частина прихильників відзначали його як найкращу книгу автора. Літературний критик Алан Чеуз написав про книгу, що не дозволив би змінити в ній жодної сторінки, настільки добре вона написана.

8.     Роботу над кіноадаптацією почали ще до виходу роману, та зрештою через суперечки з Кінгом щодо сценарію режисер Джонатан Деммі відмовився від проєкту. Повернулися до нього лише за три роки, коли було вирішено екранізувати історію у вигляді серіалу. Головну роль у ньому зіграв Джеймс Франко.

9.     У сцені серіалу, де Джейк слідує за росіянином під час передвиборчої промови Кеннеді, використано реальне аудіо з промови політика, яку він виголосив того дня в цьому місці. Це було не складно, оскільки 1960 року промову та місце багато фотографували та знімали на відео, тож ця сцена відтворена майже ідеально.

10.     Спочатку Кінг хотів присвятити роман письменнику-фантасту Джеку Фінні, чия книга «Між двох часів» значно вплинула на Стівена та надихнула на написання власної історії про подорож у часі. Але тут народилася онука Кінга Зельда, тож присвяту у вигляді «запрошення на бал» отримала вона.

«Коли ніщо інше не дає ради, вставайте і йдіть до бібліотеки»

Воно
700 грн