Книга Доктор Серафікус

Про книжку «Доктор Серафікус»
Головний герой книги — Василь Комаха, поважний професор, який має невелике коло спілкування. Він має давнього друга Володимира та Ірцю — і це всі люди, яким він довіряє. Василь є дуже самотньою людиною. Маленька дівчинка стає для нього майже єдиним співрозмовником, через що він починає думати, що хоче мати власну дитину. Але це бажання можна назвати нездійсненним через те, що у його світі немає місця стосункам із протилежною статтю. Все різко змінюється після того, як Василя знайомлять із Вер Ельснер – акторкою, яка для нього стає втіленням жіночності.
«Доктор Серафікус»: анотація
Книга «Доктор Серафікус» присвячена історії про самотність людини, розкриває теми моральних обмежень та внутрішнього конфлікту, взаємин з іншими. Головним героєм є професор Комаха — людина замкнута і навіть відлюдькувата. Він спілкується із маленькою дівчинкою Ірцею — єдиним співрозмовником для нього, адже більше йому ні з ким вести бесіди. Незважаючи на таке становище, він починає думати, що, можливо, хоче власну дитину. Але де їй взятися? Адже професор Комаха не прагне заводити близькі стосунки із жінками. Він має складний характер та навряд чи готовий до подібного.
Ситуація змінюється, коли в житті Комахи з’являється акторка Вер Ельснер. Для нього вона несподівано стає об’єктом яскравих та непередбачуваних емоцій, глибоких пристрастей. Вер Ельснер є для нього ідеалом нової жінки, яка зовсім не йде на жодне порівняння. Спілкуючись з Вер, Комаха починає змінювати свої переконання щодо взаємодії з іншими людьми загалом та протилежною статтю зокрема.
«Доктор Серафікус» порушує питання про роль жінки в суспільстві, про стосунки, які виходять за межі прийнятих норм. Книга розкриває поняття внутрішнього конфлікту та його динаміки, бажання знайти сенс життя та стати частиною соціуму. Читач глибоко занурюється у психологічний стан головного героя, співпереживає йому, переживає суперечливі бажання разом із героєм.
«Доктор Серафікус» — чому варто прочитати:
- Книга входить до списку ста знакових творів українською мовою за версією ПЕН.
- Небанальна історія про відлюдника-інтелектуала та його дивні стосунки з оточуючими.
- Книга від основоположника українського інтелектуального роману.
- Глибокий психологічний зміст та складні переживання героїв.
- Питання моралі, ролі жінки та соціальних норм.
Про автора
Віктор Домонтович (Віктор Петров) — відомий український письменник та критик, філолог, історик та археолог. Він є засновником українського інтелектуального роману – разом з Валер’яном Підмогильним.
Цікавим фактом біографії Домонтовича є його ймовірна співпраця із радянською розвідкою. У період сталінських репресій він продовжував наукову діяльність, у той час, як його колеги були заарештовані. Домонтович є автором викривальних статей проти Агатангела Кримського. Також відомо, що в окупованому німцями Харкові він міг співпрацювати із німцями як радянський агент. Але історик А. Портнов вважає, що немає документальних підстав для того, щоб точно вважати Домонтовича радянським шпигуном чи посібником. Зокрема, аргументом на користь цієї версії є те, що жоден твір автора не написаний у жанрі соцреалізму.
Більшість художніх творів Віктор Домонтович написав у 1920-ті роки — саме в цей період він працював під псевдонімом. Сюжети книг перекликаються з ідеєю екзистенціалізму.
Літературна спадщина Віктора Домонтовича є цікавою й сучасному читачу. Його твори користуються популярністю та вважаються класикою української інтелектуальної прози.