Каталог товарів

З Наталіє Бірічєвою, директоркою видавництва "Фабула" про стан видавчого ринку сьогодні, активність та перспективи
23.11.2020
Iнтерв'ю

Харківське видавництво Фабула почало працювати лише у 2016 році, та їхній каталог поповнили вже понад 150 успішно виданих книг. Засновники розповідають, що мають ціль познайомити українських читачів із найкращими зразками світової класики та сучасної літератури, а також дати шанс знайти свого читача сучасним молодим авторам.Головний критерій у формуванні видавничого портфелю — якість та захопливість сюжету. Тому Фабула видає книги, які отримали знані літературні нагороди:Нобелівську; Букерівську; Гонкурівську; Пулітцерівську премії. Вітчизняних авторів редактори обирають за критерієм актуальності, гостроти та вміння показати справжню сучасну дійсність максимально точно, відверто. А політика дистрибуції видавництва Фабула надає їм можливість потрапити до свого читача як онлайн — через інтернет-магазин, так і з полиць звичайних книгарень.

 

У якому стані сьогодні знаходиться книжковий ринок України?

 

Сьогодні книжковий ринок перебуває в зоні турбулентності. Це пов'язано, звісно, із загальною ситуацію у світі й погіршенням платоспроможності читачів.

 

Що змінилося за останні місяці в умовах карантину? Наскільки постраждала галузь?

 

Люди стали більше купувати онлайн, це стосується не тільки книжок — усі маркет-плейси виросли в загальних обсягах продажу. Галузі потрібно шукати нові канали збуту, розвивати діджитал-стратегію та комунікацію з потенційним читачем через соціальні медіа, підтримувати власний сайт.

 

Які засоби слід застосувати видавцям задля порятунку своєї справи? Що робите ви в «Фабулі» в цьому напрямку?

 

Це досить широке питання й підхід до нього повинен бути комплексний. В Україні читає набагато менше людей, ніж, наприклад, у Європі. Потрібно займатися промоцією читання, показувати, що це модно. Не вистачає колаборації між видавцями та інфлюенсерами, які б транслювали, що читання корисне й цікаве. Потрібно, щоб держава підтримувала бібліотеки та їх трансформацію – створення відкритого сучасного простору, який не нагадуватиме радянські установи. На початку карантину ми вирішили урізноманітнити вечори наших читачів цікавими онлайн-заходами, стали проводити онлайн-зустрічі з письменниками.

 

Ви можете оцінити ємність книжкового ринку України?

 

В Україні багато цікавих видавництв різних напрямків, але пропозиція перевищує попит.

 

Якщо порівняти вітчизняний ринок з європейським, яка його доля?

 

Європейський ринок більший за український: майже кожен європеєць купує декілька книжок на місяць (це можуть бути й електронні), а в Україні менше 50 % від усього населення читають книжки (згідно з дослідженням, опублікованим порталом Читомо). Це насправді проблема, яку потрібно вирішувати на державному рівні. Зрозуміло, що економічна ситуація впливає на платоспроможність населення, адже книжки — це не найперша потреба. Тому, як уже було сказано, потрібно розвивати бібліотеки, щоб кожен мав змогу прочитати книжку улюбленого автора.

 

У чому ви бачите основну проблему нашого ринку?

 

Проблема в тому, що всі прагнуть знайти цю одну проблему, а її немає. Є декілька проблем, які потребують комплексного рішення на всіх рівнях. 

 

На скільки впливає на книжковий ринок країни його тіньовий бік - піратські книжкові видання онлайн та офлайн?

 

Від піратства потерпає вся культурна індустрія: книговидання, музика, кінематограф. Усі ці напрямки могли б швидше розвиватися, якби не було піратства. Потрібна співпраця всіх інституцій для створення єдиного інструмента, що вирішить це складне питання.

 

Від кого залежать зміни на краще? Наскільки важлива роль держави?

 

Усі зміни потрібно починати з себе, ми не можемо змінити світ довкола нас, не змінивши власне світобачення. Але, звісно,  потрібна державна політика підтримки  книговидання.

 

Чи читають українці на карантині? Чи змінилась ситуація у порівняння з докарантинним періодом?

 

Так, стали більше купувати саме електронні книжки.

 

Які книги, жанри більш за все затребувані?

 

Найбільш популярні жанри поки незмінні: книжки із саморозвитку та психології, налагодження міжособистісних стосунків і комунікації. Ще за нашими продажами можемо сказати, що цього року більш популярними стали історичні романи.

 

Яким ви бачите Видавничий рік - 2021?

 

Більш прогнозованим і «здоровим». Ми плануємо видати багато  книжок українських письменників і розвивати напрямок IT-літератури.

Підпишись на новини та розсилки