Каталог товарів

ТОП -7 неймовірних літературних фактів
08.12.2020
Погляди

Чому радіоспектакль викликав паніку в штаті Нью-Джерсі? Які персонажі Кіплінга поміняли постать в україномовному перекладі? Яким було найкоротше листовання письменника з видавцем? Пропонуємо дізнатися про ці та інші цікавих фактах зі світу літератури.

 

1. Шерлок Холмс став використовувати багато методів криміналістики раніше за поліцію.  

 

Артур Конан Дойль в оповіданнях про Шерлока Холмса описав багато методи криміналістики, які були ще невідомі поліції. Серед них збір недопалків і сигаретного попелу, ідентифікація друкарських машинок, роздивляння в лупу слідів на місці події. Згодом поліцейські стали широко використовувати ці та інші методи Холмса.

 

2. Дюма придумав слугу Атоса тільки з метою збільшення гонорару.

 

 Коли Олександр Дюма писав «Трьох мушкетерів» в форматі серіалу в одній з газет, в контракті з видавцем була обговорена порядкова оплата рукописи. Для збільшення гонорару Дюма придумав слугу Атоса на ім'я Грімо, який говорив і відповідав на всі питання виключно односкладово, в більшості випадків «так» або «ні». Продовження книги під назвою «Двадцять років потому» оплачувалося вже пословно, і Грімо став трохи більш говірким.

 

3. Персонажу Кіплінга поміняли стать в україномовному перекладі.

 

В оригінальному творі «Книга джунглів» Багіра - це персонаж чоловічої статі. Українські перекладачі поміняли Багірі постать. Така ж трансформація відбулася з іншим персонажем Кіплінга: кіт став в українському перекладі «Кішкою, що гуляє сама по собі».

 

4. Чому автор Пітера Пена наділив його властивістю ніколи не дорослішати.

 

 Джеймс Баррі створив образ Пітера Пена - хлопчика, який ніколи не подорослішає - не просто так. Цей герой став присвятою старшому брату автора, який помер за день до 14-річчя.

 

5. Радиоспектакль сприйняли за реальне вторгнення марсіан.

 

 В штаті Нью-Джерсі 30 жовтня 1938 року роман Герберта Уеллса «Війна світів» транслювався у вигляді репортажу з місця подій. Слухачі повірили в реальність того, що відбувається. Виникла масова паніка, десятки тисяч людей кидали свої будинки (особливо після звернення нібито президента Рузвельта зберігати спокій), дороги були забиті біженцями. Телефонні лінії були паралізовані: тисячі людей повідомляли про нібито побачених кораблях марсіан. Згодом владі знадобилося шість тижнів на те, щоб переконати населення в тому, що напади не відбувалося.

 

6.  Рукописи не горять.

 

Згодом після видання антиутопії Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом» видавництво Ballantine Books випустило додаткову спеціальну серію. 200 примірників роману були обгорнуті обкладинкою з матеріалу на основі азбесту з винятковими протипожежними властивостями. Пізніше цей хід повторив Стівен Кінг, видавши в азбестового обкладинці невелику партію роману «Та, що запалює поглядом».

 

7. Найкоротша поштове листування в історії.

 

 Віктор Гюго в 1862 році, перебуваючи у відпустці, захотів дізнатися про реакцію читачів на щойно виданий роман «Знедолені» і послав своєму видавцеві телеграму з одного символу «?». Той надіслав у відповідь телеграму теж з одного знака - «!». Ймовірно, це була найкоротша листування в історії.

 

Підпишись на новини та розсилки