Каталог товарів

Топ-5 книжок про Східну війну
07.12.2020
Рецензії

Тема війни на Сході України – є найболіснішою в сучасній літературі. Ми вибрали п’ять нових книжок, написаних про цю війну сучасними авторами.

 

За спиною

Гаська Шиян. Харків, Фабула, 2019

 

Роман Гаськи Шиян відзначений Літературною премією ЄС – уперше за 11 років існування премії нагороду здобула українська авторка.

Дія роману – інсайт жінки, хлопець якої пішов на війну. Епізод за епізодом авторка розповідає, як змінюється ставлення до життя та звичайних радощів, як дратують пафосні монологи про патріотизм і націоналізм, коли на війні кохана людина. І як видозмінюється поняття героїзму. Сама авторка розповіла, що її книжка – про соціальний тиск, що здійснює суспільство на жінок, які є дружинами чи вдовами героїв. Про очікування від них певної «правильної поведінки».

27-річна Марта – з покоління солом’яних сиріт: понуре дитинство в маленькому містечку, мама, яка покинула сім’ю заради заробітків в Італії. Але це лише стало поштовхом до того, щоб зробити успішну кар’єру. Марта щиро насолоджується комфортом і добробутом, який створює для себе і для свого бойфренда Макса, і намагається триматися осторонь політичних новин. Аж ось в один момент її затишний світ перевертається догори ногами. Макс бере повістку в армію.

Марта намагається відповідати суспільним очікуванням і прийняти такий крок, але внутрішній конфлікт і образа за те, що він не залишився з нею, не дають їй спокою. Їй здається, що це дуже хибний спосіб довести свою маскулінність, і це відчуття загострюється з наростанням сексуальної фрустрації. Гострий внутрішній конфлікт, який намагається подолати головна героїня, спровокований переоцінкою цінностей і тілесністю, яку не завжди вдається приборкати.

 

«Безодня»

Влад Сорд. Вінниця, Дім химер, 2019.

«Безодня» — це збірка неймовірних і водночас на диво чесних історій, привезених автором з війни, побаченої на власні очі й прожитої впродовж чотирьох років у польових окопах, на закинутій шахті, у лісах, що повсякчас прострілюються. Тут немає героїзації «своїх» чи демонізації «чужих», це просто війна, котра випала на долю нашому поколінню. А війна не добирає слів та не шкодує куль, війна триває, як і кожна з цих історій, що, проростаючи з реальності, набувають химерних метафізичних сенсів у подобі Чорного Бога й первісного жаху, який завжди чатує на нас поза межами часу й простору.

 

Цуцик

Сергій Запека. Житомир, Бук-Друк, 2019.

 

Це роман про події на Сході України, але за жанром його визначено як антивоєнний, бо в основі – люди, людяність, радість життя та біль втрат очима собачати, що з’явилося на світ під час війни, росте та пізнає світ з усіма його небезпеками та принадами. Хвиля щемких відчуттів накриває протягом читання твору від першої сторінки й до останньої. Читаєш – і переживаєш за цуценя, що втрачає спочатку маму, а потім людську сім’ю, співчуваєш, з кумедних епізодів смієшся, а моментами не стримуєш сльозу, бо є й трагічні сторінки. Автор три роки був на війні (добровольцем у складі батальйону спецпризначення «Полтава»), тому твір не лише до болю зворушливий, а й правдиво описує життя військових на позиції, поведінку, думки, долі багатьох. Жорстока війна показана через відчуття й сприйняття песиком світлих людей, що трапляються йому на  шляху, Друзів, яких він самовіддано захищає, і Чужинців, що приносять горе. Книга представлена на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Молитва

Дзвінка Торохтушко. Київ, Алатон, 2019.

 

Авторка поетичної збірки Дзвінка Торохтушко (Любов Бурак) – поетеса та блогерка з Тернополя, активна діячка волонтерського руху. Чоловік Любові Бурак — військовий капелан, а два її сини служили на Сході України. Поезію «Молитва», яка відкриває однойменну збірку, можна вважати найбільш упізнаваним твором Дзвінки Торохтушко. Його написано у період оборони Донецького аеропорту, а 2017 році вірш став піснею. Автор музики – харківський композитор Борис Севастьянов. Сучасна пісенна версія «Молитви» є спільним проєктом гуртів «ТаРута» і «Гайдамаки». Пісню «Молитва» вважають гімном українських військових капеланів.

 

VoЇn.

Одеса, Інфа-принт, 2020

Сьомий рік війна з Росією збирає криваві жнива. Агресор вважає себе нездоланним, бо ж за його плечима – легіони сил зла. Проте сьомий рік він не може просунутись ні на крок, наразившись на сонячний щит та огняний меч українського воїнства. Солдати, добровольці, волонтери, лікарі, капелани добре розуміють, що в цій війні компромісів не буде, що потрібно тільки перемогти. Інакше пітьма поглине й осквернить усе те, що ми любимо й що для нас святе.У пропонованій книзі вперше зібрані історії сучасних українських фантастів про прихований бік цієї боротьби. Крізь магічну призму фантастики запрошуємо читача поглянути на цілком реальні події на «нулях» та глибоко в тилу, щоби глибше усвідомити, як сильно це протистояння позначається на кожному з нас, а отже – ніхто не має права стояти осторонь. Бо лише разом ми переможемо!

Книга присвячується захисникам України на передовій, а також усім, хто словом чи ділом долучається до боротьби з ворогом та допомагає наближати Перемогу.

Підпишись на новини та розсилки