Каталог товарів

Тетяна Логуш - Як відомо, книжка лікує душу краще, ніж будь-що у світі.
06.11.2020
Iнтерв'ю

Тетяна Іванівна Логуш — українська благодійниця та громадська діячка, голова правління благодійного фонду «Мистецька скарбниця», півзасновник Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова»

 

"Коронація слова" вже доросла дівчинка- 20 років! Усі ці роки Міжнародний Літературний конкурс існував та розвивався у реальному просторі. Яким був цьогорічний конкурс в он-лайн?

 

  Так, наша доросла дівчинка. Наша королева та покровителька письменників, з огляду на пандемію, вперше за останні двадцять років не стелила перед літераторами червону доріжку та не пригощала шампанським. Не було традиційної, значущої світської подія із яскравими виступами, знайомством з переможцями, телебаченням, вечірнім дрес-кодом, бенкетними столами. Не було, як завжди обнімайок та такого бажаного спілкування із друзями. Карантин, який змінив наше, всіх без виключення життя, та переосмислив цінності, вплинув і на наш проект.

Ми прийняли цей виклик і попри все, «Коронація слова» найголовніше завдання- підбити підсумки та вибрати найкращих - успішно виконала. Засідання журі, зустрічі та оголошення переможців 2020 відбувалися в режимі онлайн.  Наразі видано декілька книжок цьогорічних переможців. Це важливо, оскільки рукописи-переможці традиційно передаємо українським видавцям, і в такий спосіб українська новітня література щороку збагачується десятками нових імен та нових творів для ваших книгарень, ваших шанованих покупців та читачів.

Сучасний український книжковий ринок складно уявити без книжок з брендом «Коронації слова». Жанри і теми різноманітні. Підбірки- солодко ніжних, любовно-пікантних, детективних, психологічних, гірко-філософських та історичних. Ми знаємо з багаторічного досвіду, що покупець книжки не хоче розчаруватися- а бренд Коронації слова, знак якості впродовж 20 років. Книги – це і літак, і потяг, і дорога. Вони і пункт призначення, і подорож.

Одного разу Альберта Ейнштейна запитали, як ми можемо зробити наших дітей розумнішими. Його відповідь була простою й мудрою: "Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими, читайте їм ще більше казок." Він розумів цінність читання та уяви.

 

Відомо, що весь період існування конкурсу ви наполегливо, із невеличкою командою, майже за власний кошт родини Логуш коронуєте красу української сучасної літератури. Це неймовірно важко. Що Вас мотивує?

 

Напевне любов до книжки, до письменників, до читачів та до своєї справи. Правду кажуть, що щастя і успіх, це коли хобі є роботою, а робота -хобі. Ти живеш цим кожну мить свого життя. Якось думали з Юрієм, чи був у нас хоча б один день за 20 з лишнім років, коли б ми не говорили про проект Коронація слова)).

А ще багато мотивації, яка спонукає. Коли тобі часто дякують за те що даєш старт, віру у себе, що ти запалюєш зірки. Зірки, які спалахнуть сузір’ям на літературному небосхилі України. Або такі щирі і надзвичайно проникливі слова авторів Коронації у флешмобі Оксамитки Блажевської "Моя перша Коронація". Це неможливо читати без емоцій-і сльози і щирий сміх.

Із червня проходять онлайн зустрічі на нашій ФБ сторінці і всі мають золоту нагоду щотижня побачити і почути наших цьогорічних переможців, членів журі, видавців та експертів.

Натхнення до праці надають також і чудові відгуки та визнання фахових, великих людей. Як от: «Коронація слова» створила «Третю хвилю» в історії новітньої літератури» (Академік М. Жулинський, Директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України); «Коронація слова» -це унікальний мультикультурний проект, якому немає аналогів у світі»  (Пауло Коельо); «Коронація слова» є своєрідним університетом, який багато років поспіль функціонує в Україні і випускає успішних письменників, кіносценаристів та драматургів» (Андрій Курков); «Участь в українському святі «Коронація слова» була одним із наслідків українського видання моїх спогадів» (Кшиштоф Зануссі).

 

"Коронація слова" стала дороговказною зіркою для багатьох вже іменитих українських літераторів. Ви пишаєтесь своїми досягненнями? Кого з цієї пліяди ви особисто відзначаєте найбільше і чому саме?

 

Насправді дуже пишаємося. Здобутки проєкту за 20 років вражаючі. Це видно, гортаючи товстелезну «Енциклопедію Коронації слова». Досягнень, нагород та визнань теж багато, то ж ми розуміємо що нашу роботу і успіх цінять. Ще давно у 2009 році за рейтингом газети «Дело» конкурс визнаний найпрестижнішим, соціально відповідальним проектом у країні. Конкурс міжнародний – об’єднує письменників України і діаспори. Доказом успішності Коронації слова, є розміщення у Вікіпедії сотні сторінок досягнень, статей про конкурс, перелік переможців. Для багатьох українських авторів «Коронація слова» була і залишається початковим стартом. Коронація слова відкрила понад 1000 нових та визнаних авторів. 900+ романів Коронації вийшли в сукупному накладі 25 000 000. Це рекорд який на багато разів перевищує всі інші проекти. КС відкрила неіснуючу раніше в Україні величезну різноманітність жанрів; Близько 50 театральних постановок здійснено за п’єсами лауреатів та дипломантів КС (одна із них в Чикаго); 2 мюзикли поставлено на лібрето авторів КС з гастролями по всій Україні; 48 фільмів були екранізовані за сценаріями та книжками лауреатів та дипломантів "Коронації слова».

На сьогодні статуетка «Коронації слова» є символом престижу й професійного письменницького визнання, а сам конкурс називають літературним Оскаром.У шкільних підручниках розміщені кращі твори авторів, переможців конкурсу «Коронація слова». Багато тем є гостросоціальними, дихають повітрям часу, несуть цінності та моральні основи, які дуже необхідні для виховання молоді. Це літопис сьогодення для майбутніх поколінь. Хто є улюбленими письменниками із плеяди, то це важко сказати. Адже майже всі наші і всі улюблені. Бо це як пальці на руці - всі рідні і за всіх болить.

 

Чи буде колись створений Арт-бук "Коронація", який міг би візуалізувати події, робочі моменти, уривки творів та багато інших яскравих моментів на довжелезному шляху книжкого свята?

 

Так є багато думок щодо цього питання. «Коронація слова» - це проєкт усього нашого життя. Наразі працюємо над галузевими науковими виданнями. Енциклопедія, дві монографії, безліч статей, телевізійних передач, готується антологія Коронації слова. Планів та нових проектів у рамках Коронації аж зашкалює. Часу б трохи більше було.

 

Яким буде для "Коронації" 2021 рік? Ви вже плануєте?

 

З наступного року ми плануємо повернутися до традиційного повномасштабного свята, добре знайомого вже кільком поколінням любителів літератури. Та звісно дуже будемо сподіватися, що всі будуть здорові і повернуться до нормального життя. Водночас будемо працювати і над альтернативним планом. Так як шляхи господні незвідані. Плануємо і надалі відкривати побільше нових письменників. Не знаємо, чи був колись прецедент появи такої кількості письменників, такої кількості книг як зараз! Це дуже тішить, бо як відомо, книжка лікує душу краще, ніж будь-що у світі. Кажуть, що вона вчить людей кохати, дружити, пробачати, виражати свої почуття. Книжка пробуджує уяву, навчає мріяти і наближає людину до найдивовижніших мрій!

Підпишись на новини та розсилки