Каталог товарів

Про коронавірус вже почали писати книги
09.12.2020
Погляди

За останній рік коронавірусу вдалося проникнути навіть в літературу. На Amazon, Ozon, Litres та інших онлайн-платформах вже розміщено більше ста книг, де так чи інакше автори торкаються теми пандемії. Серед них майже немає прикладів наукової медичної літератури, але багато всього іншого - від книги про моржа, який вчить необхідної гігієни, до збірки конспірологічних теорій. Книжник зробив короткий огляд книг, при читанні яких точно не вийде відволіктися від головної теми 2020 го року. Готуйтеся читати, звісно, якщо володієте іноземними мовами, адже на цю тему, виданих в Україні книжок ще немає.

 

Нон-фікшн

 

Більш-менш серйозні книги про пандемію можна знайти тільки англійською мовою. В основному це міркування про вплив коронавируса на політику і економіку. Наприклад, ось книга економіста Джошуа Ганса (видавництво MIT) «Економіка в епоху COVID-19». Ганс описує довгострокові наслідки кризи і можливі відповіді на нього, включаючи всі фази «пандемічної економіки»: від стримування до перезавантаження і відновлення. Інша книга називається «Майбутнє після COVID-19» і написана футурологом Джейсоном Шенкером. Майбутнє він розглядає з точки зору фінансових ринків, сільського господарства, міжнародних відносин, нерухомості тощо. А італійський письменник і фізик-теоретик Паоло Джордано опублікував ціле есе під назвою «Зараження. COVID-19, наука, суспільство і глобальна криза ».

 

На окрему увагу заслуговують практичні посібники для нудьгуючих в ізоляції, вони складають третину англомовних видань. Там є все: від виготовлення САНІТАЙЗЕР в домашніх умовах до навичок, якими можна оволодіти на карантині. Ще цікавіше книга «Ковідіоти. Історії про ідіотських вчинках і дивну поведінку ». «Є думка, що будь-яка криза розкриває в людях кращі риси, - звертаються до читача автори, Наталя Гомес Альварес і Стівен Харріс. - І правда, зараз ми спостерігаємо численні приклади мужності, щедрості і солідарності, яких не було мало не з часів Другої світової війни. Разом з тим ми бачимо, наскільки по-ідіотськи може вести себе людство, опинившись перед загрозою "кінця світу". У цій книзі зібрані приклади найдивніших і дурних реакцій на коронавірус з усіх куточків планети».

 

Дитячі книги

 

Саме дитяча література справляється з коронавірусів найефектніше. Особливо американська - там вже вийшли десятки книг про пандемію, розраховані на молодший, середній і старший шкільний вік. Використовуються всі можливі засоби, щоб донести до дітей основи епідеміології. Ось книга «Морж, який вчив мене мити руки», ось нудний розповідь про те, що таке «соціальна дистанція», ось випущена «Лікарями без кордонів» яскрава книга «Герої пандемії. Ті, хто проти Covid-19 »- про лікарів і їх будні. Є навіть книга «Втрата дідуся», яка нібито повинна «допомогти дітям впоратися з почуттями в разі втрати літніх родичів». Ще один твір - «Галактичний путівник по Коронавіруси для цікавих дітей». Це результат спільної творчості двох італійок - Еріки неріне і Даніели Лонго - які зробили яскраву і дуже гарну книжку про те, як коронавірус змінює звичне життя і як постаратися не захворіти самому.

 

Недитячі книги

 

Доросла художня література освоює тему пандемії досить однобоко. Більшість романів - це муки пристрасті, які посилюються неможливістю вийти з дому. Кращі приклади знову ж англомовні. Ось, наприклад, майже чеховський оповідання «Ізоляція з колишнім». Колишній чоловік прийшов забрати у дружини собаку, але тут раптом ввели карантин і йому довелося залишитися, так як він все ще прописаний там. А ось роман «Мій сусід по карантину»: головну героїню зводить з розуму сусід по ізоляції - смаглявий високий італієць, якого вона може чути і бачити, але до якого можна доторкнутися. Муки тягнуться протягом 170 сторінок, але все закінчується добре. Чомусь тему пандемії поки досить мляво підхопили поети. З більш-менш варті віршів звертає на себе увагу невелика збірка Томаса Левретта - «100 пост-ковідних хокку». Автор - батько 10 дітей, літній викладач англійської мови для іноземців, професійний автостопщик, об'їздив всю Америку. Зараз, Левретт самоізолювався в хатині в горах, разом з дружиною і молодшим дитиною. Ще на весні  автор склав 100 філософських тривіршів і видав їх у електронному вигляді.

 

Нажаль, в Україні на вітчизняному літературному ринку знайти щось подібне не вдалося. Можливо ситуація змінеться, якщо один з благодійних фондів чи грантових організацій проголосить спеціальний літературні конкурс, а Інститут книги, опісля, закупить видані в рамках конкурсу книжки та поширить їх по бібліотеках.  Поживемо, побачимо.

Підпишись на новини та розсилки