Каталог товарів

Читання книг продовжує життя
02.12.2020
Погляди

Вчені з Єльського університету виявили зв'язок між кількістю годин, витрачених на читання щотижня, і загальною тривалістю життя. Результати 12-річного спостереження за людьми похилого віку показали, що ті, хто проводять за книгами 3,5 і більше годин на тиждень, мають приблизно на 20% менше шансів передчасно померти, ніж ті, хто не читає зовсім.

 

 В середньому читання продовжує життя на 2,5 року. Можливо, справа не в читанні як такому, а в рівні інтелекту взагалі: відомо ж, що розумні люди схильні з більшою увагою ставитися до рекомендацій лікарів, та й жити більш благополучній життям, ніж їх стороняться когнітивної діяльності ровесники.

 

Електронні книги не гірше паперових

 

Дослідники фахівців Університету Сассекса встановили, що навіть 6 хвилин читання сприяють зниженню рівня стресу. Правда, паперові книги більше розташовують до концентрації, що забезпечує своєрідний «масаж» мозку і профілактику хвороби Альцгеймера. Якщо ви читаєте книгу в телефоні, то великий шанс того, що ви будете відволікатися на сторонні додатки, а яскраве підсвічування дисплея може знижувати вироблення мелатоніну. Але якщо ви саме читаєте, не відволікаючись на спливаючі повідомлення в месенджерах, або не пробуєте паралельно слухати музику, то все в порядку. Важливий контекст і зосередженість.

 

Резюмуємо: паперові носії - це круто, але якщо немає можливості, то читайте з електронних книг без підсвічування. А якщо і так не виходить - з будь-яких читалок. Ну, а в інших випадках - зі смартфонів з активованим фільтром синього кольору (включіть «вечірній режим підсвічування» або встановіть програму Twilight або йому подібне).

 

Аудіокниги в порядку

 

Якщо ви не любите напружувати очі або багато часу проводите за кермом, то аудіокниги - ваш вибір. Правда, на мозок вони впливають все-таки інакше: ви не активуєте функцію мозку під назвою просодія, яка «включає» голос у вашій голові. Тобто, мозок не генерує щось схоже на усне мовлення, а просто декодує чужу мову, звучну в вухах. Проте, це фактично все те ж читання - ви відчуваєте подібні емоції і аналізуєте почуте приблизно тим же чином, як якщо б книга складалася з літер. Жанр має значення Причому корисними властивостями володіє не тільки класика, але і фантастика. Радійте, любителі Стругацьких і Пратчетта: регулярне читання історій про вигадані світи сприяє розвитку властивості психіки під назвою «теорія розуму» (theory of mind). Вона має на увазі здатність об'єктивно сприймати як свої власні переживання, так і переживання інших людей, що дозволяє пояснювати і прогнозувати їх поведінку. Тобто, розвиває вашу емпатічность. Але якщо ви не любите ні класику, ні фантастику, все одно читайте - то, що вам подобається. Це в будь-якому випадку краще розвиває мозок, ніж примітивні ігри на смартфоні або котики на ютубі, за допомогою яких багато хто звично вбивають час в чергах і в дорозі.

 

Книги - ключ до інших корисних звичок

 

 Читання має ряд неочевидних переваг. Його можна використовувати як частину ритуалу засинання, як елемент спортивних занять (і знову привіт, аудіокниги), як фактор боротьби зі стресом (одне дослідження показало, що 6 сторінок книг підсилюють почуття розслабленості на 68%, але до дослідження цього є питання). А ще книги сприяють поліпшенню короткочасної пам'яті і продуктивності. Так що насувається обідню перерву теж можна використовувати ще і як спосіб перезарядити мозок. Правда, кажуть, прямо під час їжі читати не дуже добре. Але, як мені здається, якщо у вас немає проблем з вагою і з апетитом, то не буде нічого поганого, якщо ви погодуйте і мозок, і шлунок відразу. Головне - ретельно жувати все, що потрапляє в голову.

 

Ваш Книжник

Підпишись на новини та розсилки