Арт Шпігельман

Арт Шпігельман

Батьки були польськими євреями, в'язнями нацистських концтаборів Освенцім, звільнені в 1944, переїхали до Швеції, потім в США. Багато родичів Арта також стали жертвами Голокосту: його тітка, її діти і брат Арта, який жив у тітки. Арт виріс в Квінсі (Нью-Йорк), закінчив Вищу школу мистецтва і дизайну на Манхеттені. У 1968 пережив важкий нервовий зрив, потрапив в психіатричну клініку, в тому ж році наклала на себе руки його мати. У 1960-1970-х роках став одним з майстрів «підпільного коміксу», що поширився в цю епоху в Сан-Франциско, Нью-Йорку, Чикаго і близького до молодіжної контр-культури. У 1986 видав перший том коміксу про Голокост і нацистських концтаборах «Маус: Розповідь вижив». Євреї, включаючи батька художника, були представлені там в образі мишей, німці - у вигляді кішок, поляки - у вигляді свиней, американці - у вигляді собак. Вперше в світі комікс мав такий оглушливий успіх, книга була переведена на безліч мов. У 1991 вийшов другий том «Мауса». Комікс отримав Пулітцерівську премію (1992), йому була присвячена виставка в нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва (англ. MOMA).

Шпигельман співпрацював з журналом «Нью-Йоркер». У 2004 він випустив комікс «В тіні знищених веж», в основу якого лягли події 11 вересня. У 2006 він відгукнувся на скандал, що розгорівся навколо карикатурних зображень пророка Мухаммада, давши в статті журналу «Харперс» драматичний огляд доль художників від Оноре Дом'є до Жоржа Гроса, що займалися політичною карикатурою.

Разом з дружиною, французькою художницею і письменницею Франсуазою Мулі, склав кілька антологій коміксів, виступає з публічними лекціями про цей вид мистецтва.

Поделиться в соц.сетях:
Книги автора