19.09.2023

Тетяна Руменко, видавництво «Мушля»: "Саме діти можуть стати поколінням змін"



Тетяна Руменко – українська дитяча письменниця, засновниця видавництва Мушля. Авторка книг серії «Життя»:  «У пошуках зимового сну» та «Фирк — супер’єнот» — першої в Україні дитячої книги про хутрові ферми.

mushlya_1.jpg



Чому ви вирішили відкрити власне видавництво?

Все почалося з Супермена. Багато років тому, коли я навчалась у школі, по телевізору транслювали серіал про цього супергероя. Я його обожнювала. Точніше я була в захваті від головної героїні — журналістки Лойс Лейн. У неї було, як на мене, дивовижне життя. Ну, по-перше, у неї був закоханий сам Супермен, по-друге: неймовірна, сповнена пригод робота, виконуючи яку, вона раз за разом рятувала місто, а іноді і світ. Саме тоді, я вирішила що неодмінно стану журналісткою.

Але сталося не так, як гадалося. Після закінчення школи я поступила до університету і через п'ять років отримала диплом спеціаліста з... ні, не з журналістики, а з «Екології та охорони навколишнього середовища». Таким чином я поєднала вичерпні знання про довкілля, пристрасть до написання текстів та велику мету: змінити цей світ, зробити його кращим, як це робила Лойс Лейн.

І лише коли я стала мамою я зрозуміла, що у цій нелегкій справі мені потрібні помічники, багато-багато помічників, і здається я їх знайшла. Це — діти. Так-так, маленькі допитливі розумашки. Справа в тому, що саме вони можуть стати поколінням змін. Усвідомити, що ми — дорослі припустилися багатьох помилок. Через нашу діяльність щодня зникають сотні видів тварин і рослин, у Тихому океані дрейфує пляма сміття, яка за розміром перевищує територію України, тануть льодовики, планета хворіє і вилікувати її зможуть тільки вони.

Інструментом для досягнення своєї мети я обрала книгу. Ось так і прийшла ідея відкрити власне видавництво.


Розкажіть докладніше, які книги ви друкуєте?

«Мушля» — нішеве видавництво дитячої літератури. Від початку створення ми повсякчас порушуємо «незручні», але важливі теми задля виховання маленьких «змінотворців». Тема етичності взаємин людини з тваринами в неволі сьогодні як ніколи актуальна й, на жаль, ще мало порушується на сторінках книжок українських письменників. А втім, у світовій сучасній дитячій літературі вона є однією з провідних. Українські читачі дуже потребують таких тем від дорослих письменників-сучасників. Наша мета: заповнити цю нішу, дати читачеві ключ до власної душі, навчити дарувати життя. Про це свідчить і наш слоган.

«Даруй життя!» — це не просто слова й не просто назва проєкту. Це те, що ми робимо й транслюємо повсюди, бо справді створюємо книжки, які навчають цінити й дарувати життя.

У книжці «У пошуках зимового сну» ховається насінина ялини блакитної. Одне дерево — домівка для понад 500 видів живих організмів. Посадити одне дерево — це майже те саме, що побудувати хмарочос.

Ми пакуємо книжечки у фірмовий папір з додаванням квітучої бирки. Якщо її посадити, згодом сонечку всміхатимуться квіти: мак, петунія, портулак.

Втім, ідеї, які ми закладаємо в книжки мотивують не тільки любити й берегти планету. Також наші книжки об'єднують. Наші історії демонструють міць, силу і хоробрість українського народу, несуть крізь час правдиву історію світла, яке перемогло темряву. Проєкт, над яким ми працюємо зараз — «Дім» — двомовна двостороння книга, яка має два початка і не має кінця. Її мета розповісти найпрекраснішою і найпоширенішими мовами світу історію безлічі надзвичайних вчинків українців у героїчній боротьбі світла з темрявою. Закарбувати у пам'яті націй злочини підлих загарбників проти української культури (знищення книжкового лісу у квартирі №1), обстріл важливої інфраструктури і лікарень (квартира №3), трагедію, яка полягає у тому, що тисячі родин були змушені шукати прихисток у різних куточках країни, втративши власну оселю ( квартира № 5). А ще: нагадати про безмежні хвилі турботи, які огортали нас, українців, у дружніх країнах (квартира №2, квартира №6). Це привід знову сказати: «Dziękuję, Polsko!».

mushlya_2.jpg

"Вірю, що якісні й цікаві книги заохотять людей до гуманної, етичної поведінки"


Чим для вас є видавництво: як дитина, родина, друг або все разом?

Думаю, це щось інакше. Видавництво для мене — розум, серце і душа.


Ви також пишете книги. Про що вони й для кого?

Моєю глобальною місією є популяризація емпатії через книжкові проєкти. Вірю, що якісні й цікаві книги заохотять людей до гуманної, етичної поведінки. Ось про це обидві мої останні книжечки. Вони вийшли у серії «Життя», видавництво «Мушля». Перша з них — «У пошуках зимового сну» — це справжній екологічний проєкт. По-перше: з продажу кожної книги я перераховую 20 гривень на допомогу бурим ведмедям, які мешкають у Реабілітаційному центрі, а по-друге, як я вже казала: в книзі ховається насінинка ялини блакитної. Я мрію заснувати нову новорічну традицію: замість того, щоб рубати ялинки напередодні новорічних свят — саджати їх. Також у книзі порушуються дуже важливі теми. Головна героїня книги — Квіточка — маленька бура ведмедичка. Вона впевнена, що світ влаштований заради затишку і щастя тварин. Але настала зима, і спокійне життя мешканців «Реабілітаційного центру для бурих ведмедів» наповнилося тривогою — хтось вкрав у ведмедиків сон. Квіточка вирішила відшукати його і з’ясувати, хто ж злодій. Тож тепер на маленьку ведмедичку чекає довга мандрівка, несподівані зустрічі та багато відкриттів. 

А друга історія — перша в Україні дитяча книга про хутрові ферми — «Фирк — супер’єнот». Головний герой цієї книги — Фирк — буркотливий і хитрий єнот-одинак, який звик піклуватися лише про себе та вести злодійкуватий спосіб життя. Та якось Фирка спіймали — і він опинився на хутровій фермі, де зустрівся із багатьма іншими тваринками. Фирк будь-що прагне вибратися на волю. Та нові знайомства, новий досвід та деякі дуже неочікувані й страшні відкриття змусять пухнастого буркотуна не лише змінити своє ставлення до інших, а й здійснити вчинки, що варті звання супергероя.


Якими вашими виданими книгами ви пишаєтеся?

Дуже провокаційне питання.) Скажімо так: я люблю всі свої книги, а ще я особливо вдячна видавцям, які друкували мої історії, витрачали свій час і гроші, вірили в мої ідеї, так само як і я.

mushlya_3.jpg

"Моєю глобальною місією є популяризація емпатії через книжкові проєкти"


Чи вірите ви у натхнення або творчу музу? Як ви її викликаєте?

Ні, я не вірю у натхнення, а творчі музи мене уникають. Тільки сумлінна праця і щира закоханість у свою ідею.

Чим вам подобається писати тексти?

Так, звісно. Обожнюю це.


Які поради ви б дали людям, які хочуть писати?

Більше читати і менше спати.)

Де б ви хотіли зустріти свій 90-ий день народження?

У маленькій, затишній оселі посеред лісу в карпатських горах. І щоб поруч були чоловік, діти, онуки і курочки.)


Ваші побажання читачам мережі Книголенд.

Окрім нашої якнайскорішої Перемоги, бажаю пребагато книг-ключиків. І щоб кожен із нас віднайшов таку книгу та відімкнув свою душу.


Які книжки – ваші улюблені?

Антуа́н де Сент-Екзюпері́, "Маленький принц" — це любов на все життя.

Ґрейс Бонні, "Жіноча компанія. Поради й натхнення від 100 мисткинь і підприємниць".




Текст Богдан Красавцев